ITT Cannon, LLC CA3106E18-10SXBF80A176
CA3106E18-10SXBF80A176 picture photo
Mfg. Part Number
CA3106E18-10SXBF80A176
Brief Description
CONN PLUG 4POS INLINE W/SKTS
Datasheet Download
CA3106E18-10SXBF80A176.pdf
Availability of CA3106E18-10SXBF80A176
QUANTITY
CA3106E18-10SXBF80A176 Order Process
Ship out your order
Specifications of CA3106E18-10SXBF80A176
Internal Part NumberEIS-CA3106E18-10SXBF80A176
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-5015, CA-B
PackagingBulk
Connector TypePlug, Female Sockets
Number of Positions4
Shell Size - Insert18-10
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Fastening TypeReverse Bayonet Lock
OrientationX
Ingress ProtectionIP67 - Dust Tight, Waterproof
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
FeaturesStrain Relief
Contact Finish Thickness19.7µin (0.50µm)
Current Rating41A
Voltage - Rated500VAC, 700VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CA3106E18-10SXBF80A176
Related LinksCA3106E18-1, CA3106E18-10SXBF80A176 Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
CA3106E18-10SXBF80A176 Details Description
Related parts for CA3106E18-10SXBF80A176
RES SMD 294 OHM 0.1% 1/8W 1206 datasheet.pdf
IC ENCORE MCU FLASH 4K 28SOIC datasheet.pdf
IC D-TYPE POS TRG SNGL 20SSOP datasheet.pdf
IGBT 1200V 64A 500W TO264 datasheet.pdf
CAP CER 1000PF 50V X7R 0603 datasheet.pdf
FIXED IND 15UH 618MA 800 MOHM datasheet.pdf
FIXED IND 4.7UH 633MA 520 MOHM datasheet.pdf
IN LINE COUPLERS datasheet.pdf
OSC XO 2.0480MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
CAP FILM 0.047UF 20% 310VAC AXIA datasheet.pdf