ITT Cannon, LLC CA3106E18-18SB15
CA3106E18-18SB15 picture photo
Mfg. Part Number
CA3106E18-18SB15
Brief Description
CONN PLUG 7POS INLINE W/SKTS
Datasheet Download
CA3106E18-18SB15.pdf
Availability of CA3106E18-18SB15
QUANTITY
CA3106E18-18SB15 Order Process
Ship out your order
Specifications of CA3106E18-18SB15
Internal Part NumberEIS-CA3106E18-18SB15
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-5015, CA-B
PackagingBulk
Connector TypePlug, Female Sockets
Number of Positions7
Shell Size - Insert18-18
TerminationCrimp
Fastening TypeReverse Bayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionIP67 - Dust Tight, Waterproof
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishSilver
FeaturesShielded
Contact Finish Thickness-
Current Rating22A, 41A
Voltage - Rated200VAC, 250VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CA3106E18-18SB15
Related LinksCA3106E1, CA3106E18-18SB15 Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
CA3106E18-18SB15 Details Description
Related parts for CA3106E18-18SB15
REGULATOR 15A 4.5-7.6V 5 BIT HOR datasheet.pdf
HEAT SHRINK BLK .75" X 100' datasheet.pdf
CAP CER 0.75PF 25V NP0 0201 datasheet.pdf
CAP CER 16PF 100V 1% BP 0805 datasheet.pdf
RES 5 OHM 5W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 20.5K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC CLK GEN LOW JITTER 8USOP datasheet.pdf
HEATSINK 36.83X57.6X17.78MM T412 datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X20MM R-TAB datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 9 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf