ITT Cannon, LLC CA3106E18-19PB15
CA3106E18-19PB15 picture photo
Mfg. Part Number
CA3106E18-19PB15
Brief Description
CONN PLUG 10POS INLINE W/PINS
Datasheet Download
CA3106E18-19PB15.pdf
Availability of CA3106E18-19PB15
QUANTITY
CA3106E18-19PB15 Order Process
Ship out your order
Specifications of CA3106E18-19PB15
Internal Part NumberEIS-CA3106E18-19PB15
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-5015, CA-B
PackagingBulk
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions10
Shell Size - Insert18-19
TerminationCrimp
Fastening TypeReverse Bayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionIP67 - Dust Tight, Waterproof
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishSilver
FeaturesShielded
Contact Finish Thickness-
Current Rating22A
Voltage - Rated500VAC, 700VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CA3106E18-19PB15
Related LinksCA3106E1, CA3106E18-19PB15 Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
CA3106E18-19PB15 Details Description
Related parts for CA3106E18-19PB15
FAN IMP MTRZD 176X54MM 230VAC datasheet.pdf
HEX STANDOFF 4-40 BRASS 5/8" datasheet.pdf
CONN EDGECARD 26POS .100 EYELET datasheet.pdf
IC CLOCK ZDB 1:4 160MHZ 8SOIC datasheet.pdf
BOX ABS ALMOND 5.62"L X 3.25"W datasheet.pdf
RES SMD 40.2 OHM 1% 1/4W 1210 datasheet.pdf
RES 348 OHM 1.5W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 158 OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
BEND RELIEF 3.0MM GREEN datasheet.pdf
EVAL MODULE FOR DS90UB913A datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS JAM NUT PIN datasheet.pdf
RES SMD 3.9K OHM 1% 1W 0207 datasheet.pdf