ITT Cannon, LLC CA3106E18-1PWB15
CA3106E18-1PWB15 picture photo
Mfg. Part Number
CA3106E18-1PWB15
Brief Description
CONN PLUG 10POS INLINE W/PINS
Datasheet Download
CA3106E18-1PWB15.pdf
Availability of CA3106E18-1PWB15
QUANTITY
CA3106E18-1PWB15 Order Process
Ship out your order
Specifications of CA3106E18-1PWB15
Internal Part NumberEIS-CA3106E18-1PWB15
PackagingBulk
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions10
Shell Size - Insert18-1
Fastening TypeReverse Bayonet Lock
OrientationW
Ingress ProtectionIP67 - Dust Tight, Waterproof
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishSilver
FeaturesShielded
Contact Finish Thickness-
Current Rating22A
Voltage - Rated200VAC, 250VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CA3106E18-1PWB15
Related LinksCA3106E1, CA3106E18-1PWB15 Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
CA3106E18-1PWB15 Details Description
Related parts for CA3106E18-1PWB15
TERM BLOCK PLUG 7POS 270DEG 5MM datasheet.pdf
RELAY RF DPDT 1A 3V datasheet.pdf
CONN HDR BRKWAY 50POS DUAL 15AU datasheet.pdf
CONN TUBING CONNECTION 1.35" GRY datasheet.pdf
IC COMPARATOR CML 3.3-5V 16LFCSP datasheet.pdf
CHOKE COIL COMMON MODE 140MA SMD datasheet.pdf
RES SMD 3.9 OHM 1% 1/2W 1210 datasheet.pdf
CIR BRKR THRMMAG 6A 250VAC 75VDC datasheet.pdf
PAC-S400-RV36 CBL ASSY datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 400W datasheet.pdf
CAP FILM 15NF 5% 1000VDC RAD datasheet.pdf