ITT Cannon, LLC CA3106E18-1SXB03
CA3106E18-1SXB03 picture photo
Mfg. Part Number
CA3106E18-1SXB03
Brief Description
CONN PLUG 10POS INLINE W/SKTS
Datasheet Download
CA3106E18-1SXB03.pdf
Availability of CA3106E18-1SXB03
QUANTITY
CA3106E18-1SXB03 Order Process
Ship out your order
Specifications of CA3106E18-1SXB03
Internal Part NumberEIS-CA3106E18-1SXB03
PackagingBulk
Connector TypePlug, Female Sockets
Number of Positions10
Shell Size - Insert18-1
Fastening TypeReverse Bayonet Lock
OrientationX
Ingress ProtectionIP67 - Dust Tight, Waterproof
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishSilver
FeaturesShrink Boot Adapter
Contact Finish Thickness-
Current Rating22A
Voltage - Rated200VAC, 250VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CA3106E18-1SXB03
Related LinksCA3106E1, CA3106E18-1SXB03 Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
CA3106E18-1SXB03 Details Description
Related parts for CA3106E18-1SXB03
CONN HEADER 16POS .100 R/A GOLD datasheet.pdf
TRANS PNP 500V 0.15A E-LINE datasheet.pdf
RES SMD 12.1 OHM 0.25% 1/8W 0805 datasheet.pdf
SWITCH TACTILE SPST-NO 0.05A 32V datasheet.pdf
FIXED IND 150UH 130MA 3.72 OHM datasheet.pdf
CONN RCPT 2 POS BOX MNT W/SKTS datasheet.pdf
DIP CABLE M-F 18POS datasheet.pdf
FACEPLATE DBL GANG 12PORT IVORY datasheet.pdf
TOOL REMOVAL SET = M81969/30B-35 datasheet.pdf
HEATSINK 60X60X20MM XCUT T766 datasheet.pdf
FAN AXIAL 60X25MM 48VDC datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 6POS PIN datasheet.pdf