ITT Cannon, LLC CA3106E18-21PBF80F0
CA3106E18-21PBF80F0 picture photo
Mfg. Part Number
CA3106E18-21PBF80F0
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG INLINE MNT PLUG 3POS
Datasheet Download
CA3106E18-21PBF80F0.pdf
Availability of CA3106E18-21PBF80F0
QUANTITY
CA3106E18-21PBF80F0 Order Process
Ship out your order
Specifications of CA3106E18-21PBF80F0
Internal Part NumberEIS-CA3106E18-21PBF80F0
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMIL-DTL-5015, CA-B
PackagingBulk
Connector TypePlug for Male Contacts
Number of Positions3
Shell Size - Insert18-21
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size12
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Fastening TypeReverse Bayonet Lock
OrientationN (Normal)
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Olive Drab Cadmium Plated
Ingress ProtectionIP67 - Dust Tight, Waterproof
FeaturesStrain Relief
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CA3106E18-21PBF80F0
Related LinksCA3106E18, CA3106E18-21PBF80F0 Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
CA3106E18-21PBF80F0 Details Description
Related parts for CA3106E18-21PBF80F0
IC COUNTER 12STAGE BINARY 16SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
BOX ABS GRAY 10.63"L X 3.93"W datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 8 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 12POS 5.08MM datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 7POS PIN datasheet.pdf
RES SMD 0.1 OHM 0.1% 1W 2512 datasheet.pdf
HEATSINK 70X70X12.7MM XCUT T412 datasheet.pdf
DIODE ZENER 800MW SMF DO219 datasheet.pdf
IC MCU 16BIT datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 7.0X5.0MM 1.8V datasheet.pdf
CAP FILM 0.15 UF 10% 400 VDC RAD datasheet.pdf