ITT Cannon, LLC CA3106E18-3PF80DZ
CA3106E18-3PF80DZ picture photo
Mfg. Part Number
CA3106E18-3PF80DZ
Brief Description
CONN PLUG 2POS INLINE W/PINS
Datasheet Download
CA3106E18-3PF80DZ.pdf
Availability of CA3106E18-3PF80DZ
QUANTITY
CA3106E18-3PF80DZ Order Process
Ship out your order
Specifications of CA3106E18-3PF80DZ
Internal Part NumberEIS-CA3106E18-3PF80DZ
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-5015, CA
PackagingBulk
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions2
Shell Size - Insert18-3
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionIP65 - Dust Tight, Water Resistant
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishSilver
FeaturesShielded, Shrink Boot Adapter
Contact Finish Thickness-
Current Rating41A
Voltage - Rated900VAC, 1250VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CA3106E18-3PF80DZ
Related LinksCA3106E1, CA3106E18-3PF80DZ Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
CA3106E18-3PF80DZ Details Description
Related parts for CA3106E18-3PF80DZ
BACKSHELL DB15 FLAT RIBBON PLAST datasheet.pdf
REG SW 8V 1.75A SMD datasheet.pdf
INDUCT ARRAY 6 COIL 10.6UH SMD datasheet.pdf
CAP CER 240PF 200V NP0 1210 datasheet.pdf
SWITCH PHOTOLOGIC SLOT OPTICAL datasheet.pdf
IC OPAMP VF 410MHZ LN 8LFCSP datasheet.pdf
IC CLK BUFFER 2:10 700MHZ 32TQFP datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
CONN RCPT 8POS CBL MNT W/SCKT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 50W datasheet.pdf
RES 117K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 29.4K OHM 1W .1% AXIAL datasheet.pdf