ITT Cannon, LLC CA3106E18-8SBF80A232
CA3106E18-8SBF80A232 picture photo
Mfg. Part Number
CA3106E18-8SBF80A232
Brief Description
CONN PLUG 8POS INLINE SKT
Datasheet Download
CA3106E18-8SBF80A232.pdf
Availability of CA3106E18-8SBF80A232
QUANTITY
CA3106E18-8SBF80A232 Order Process
Ship out your order
Specifications of CA3106E18-8SBF80A232
Internal Part NumberEIS-CA3106E18-8SBF80A232
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-5015, CA-B
PackagingBulk
Connector TypePlug, Female Sockets
Number of Positions8
Shell Size - Insert18-8
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Fastening TypeReverse Bayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionIP67 - Dust Tight, Waterproof
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Black Zinc Cobalt Plated
Contact Finish Thickness-
Current Rating22A, 41A
Voltage - Rated500VAC, 700VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CA3106E18-8SBF80A232
Related LinksCA3106E18-, CA3106E18-8SBF80A232 Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
CA3106E18-8SBF80A232 Details Description
Related parts for CA3106E18-8SBF80A232
IC VREF SHUNT 4.096V SOT23 datasheet.pdf
TRANS PNP 230V 15A TO247 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS .100 EXTEND datasheet.pdf
RES SMD 1.8 OHM 5% 1/20W 0201 datasheet.pdf
CONN HEADER .8MM 34POS SMD datasheet.pdf
CONN PLUG 3POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 75W datasheet.pdf
RES 1.87K OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
LOW PROFILE 5.08 14 ASY GREEN datasheet.pdf
FAN 12VDC 80X25MM 2WR datasheet.pdf