Vishay/Dale RER55F10R5RCSL
RER55F10R5RCSL picture photo
Mfg. Part Number
RER55F10R5RCSL
Manufacturer
Product Category
Chassis Mount Resistors
Brief Description
RES CHAS MNT 10.5 OHM 1% 30W
Datasheet Download
RER55F10R5RCSL.pdf
Availability of RER55F10R5RCSL
QUANTITY
RER55F10R5RCSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RER55F10R5RCSL
Internal Part NumberEIS-RER55F10R5RCSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductRER Series MIL-PRF-39009 Resistors
Standard Package5
Category Resistors
FamilyChassis Mount Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39009, RER55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)10.5
Tolerance±1%
Power (Watts)30W
CompositionWirewound
Temperature Coefficient±50ppm/°C
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Non-Inductive
Coating, Housing TypeAluminum
Mounting FeatureFlanges
Size / Dimension1.968" L x 1.140" W (49.99mm x 28.96mm)
Height0.625" (15.87mm)
Lead StyleSolder Lugs
Package / CaseAxial, Box
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RER55F10R5RCSL
Related LinksRER55F1, RER55F10R5RCSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RER55F10R5RCSL Details Description
Related parts for RER55F10R5RCSL
IC REG BUCK 3.3V 5A 14VSON datasheet.pdf
BOX ABS BLACK 5.91"L X 3.15"W datasheet.pdf
V/T SOLDER REC PWRBLADE datasheet.pdf
RES SMD 3.09K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC 24BIT ADC W/2CH MUX 14-TSSOP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 49.5W datasheet.pdf
CONN MOD JACK 6P2C R/A UNSHLD datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS JAM NUT SKT datasheet.pdf