ITT Cannon, LLC CA3106E20-15SB
CA3106E20-15SB picture photo
Mfg. Part Number
CA3106E20-15SB
Brief Description
CONN PLUG 7POS INLINE W/SKTS
Datasheet Download
CA3106E20-15SB.pdf
Availability of CA3106E20-15SB
QUANTITY
CA3106E20-15SB Order Process
Ship out your order
Specifications of CA3106E20-15SB
Internal Part NumberEIS-CA3106E20-15SB
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-5015, CA-B
PackagingBulk
Connector TypePlug, Female Sockets
Number of Positions7
Shell Size - Insert20-15
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationSolder Cup
Fastening TypeReverse Bayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionIP67 - Dust Tight, Waterproof
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Olive Drab Cadmium Plated
Contact Finish Thickness-
Current Rating41A
Voltage - Rated500VAC, 700VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CA3106E20-15SB
Related LinksCA3106E, CA3106E20-15SB Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
CA3106E20-15SB Details Description
Related parts for CA3106E20-15SB
IDC CABLE - HSC50H/AE50G/HPL50H datasheet.pdf
CAP THIN FILM 22PF 50V 0603 datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 15A 240VAC 50VDC datasheet.pdf
IC OPAMP PGA 10MHZ RRO 20TSSOP datasheet.pdf
RES 130 OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
KK 156 HDR ASSY FRLK BKWY 7POS datasheet.pdf
CONN CRIMP PIN W/PLT datasheet.pdf
CONN RCPT 61POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
CENTER POINTING TOOL .086"OD datasheet.pdf
10G DWDM TOSA 80KM LC RECEPTACLE datasheet.pdf
CAP POLYMER 100UF 20% 16V T/H datasheet.pdf
CAP CER 56PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf