ITT Cannon, LLC CA3106E20-22PW
CA3106E20-22PW picture photo
Mfg. Part Number
CA3106E20-22PW
Brief Description
CONN PLUG 6POS INLINE W/PINS
Datasheet Download
CA3106E20-22PW.pdf
Availability of CA3106E20-22PW
QUANTITY
CA3106E20-22PW Order Process
Ship out your order
Specifications of CA3106E20-22PW
Internal Part NumberEIS-CA3106E20-22PW
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-5015, CA
PackagingBulk
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions6
Shell Size - Insert20-22
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationSolder Cup
Fastening TypeThreaded
OrientationW
Ingress ProtectionIP65 - Dust Tight, Water Resistant
Contact Finish Thickness-
Current Rating22A, 74A
Voltage - Rated500VAC, 700VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CA3106E20-22PW
Related LinksCA3106E, CA3106E20-22PW Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
CA3106E20-22PW Details Description
Related parts for CA3106E20-22PW
AC/DC CONVERTER 3.3V 5V 12V 65W datasheet.pdf
IC MOTOR DRIVER PAR 56QFN datasheet.pdf
IC SW TEMP DUAL TRIP SOT23-6 datasheet.pdf
IC SUPERVISOR 1.6V SSOT24-4 datasheet.pdf
Crystal 7.3728MHz 20ppm 18pF 100 Ohm -40°C - 85°C Surface Mount HC49/US 3 Lead datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
IC GATE OR 2CH 2-INP 8-XSON datasheet.pdf
HEAT SHRINK TUBE 2" BK 3X6" datasheet.pdf
ROLL, HOOK & LOOP, 1/2" X 25-YD, datasheet.pdf
DIODE ZENER 28V 225MW SOT23-3 datasheet.pdf
CAP CER 8.6PF 25V NP0 0201 datasheet.pdf