ITT Cannon, LLC CA3106E20-22PWBF80
CA3106E20-22PWBF80 picture photo
Mfg. Part Number
CA3106E20-22PWBF80
Brief Description
CONN PLUG 6POS INLINE W/PINS
Datasheet Download
CA3106E20-22PWBF80.pdf
Availability of CA3106E20-22PWBF80
QUANTITY
CA3106E20-22PWBF80 Order Process
Ship out your order
Specifications of CA3106E20-22PWBF80
Internal Part NumberEIS-CA3106E20-22PWBF80
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-5015, CA-B
PackagingBulk
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions6
Shell Size - Insert20-22
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Fastening TypeReverse Bayonet Lock
OrientationW
Ingress ProtectionIP67 - Dust Tight, Waterproof
Contact Finish Thickness-
Current Rating22A, 74A
Voltage - Rated500VAC, 700VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CA3106E20-22PWBF80
Related LinksCA3106E20, CA3106E20-22PWBF80 Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
CA3106E20-22PWBF80 Details Description
Related parts for CA3106E20-22PWBF80
CONN HEADER 4POS 2MM R/A GOLD datasheet.pdf
SWITCH PUSH DPST-NC 10A 110V datasheet.pdf
RES ARRAY 5 RES 820 OHM 6SIP datasheet.pdf
IC FILTER 2CH EMI ESD SOT-563 datasheet.pdf
CAP CER 1200PF 50V X7R 0603 datasheet.pdf
BOX ABS/PC GRAY 4.18"L X 3.55"W datasheet.pdf
RES 619 OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 6 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf