ITT Cannon, LLC CA3106E20-22PXBF80A176
CA3106E20-22PXBF80A176 picture photo
Mfg. Part Number
CA3106E20-22PXBF80A176
Brief Description
CONN PLUG 6POS INLINE W/PINS
Datasheet Download
CA3106E20-22PXBF80A176.pdf
Availability of CA3106E20-22PXBF80A176
QUANTITY
CA3106E20-22PXBF80A176 Order Process
Ship out your order
Specifications of CA3106E20-22PXBF80A176
Internal Part NumberEIS-CA3106E20-22PXBF80A176
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-5015, CA-B
PackagingBulk
Connector TypePlug, Male Pins
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Fastening TypeReverse Bayonet Lock
OrientationX
Ingress ProtectionIP67 - Dust Tight, Waterproof
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
FeaturesStrain Relief
Contact Finish Thickness19.7µin (0.50µm)
Current Rating22A, 74A
Voltage - Rated500VAC, 700VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CA3106E20-22PXBF80A176
Related LinksCA3106E20-2, CA3106E20-22PXBF80A176 Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
CA3106E20-22PXBF80A176 Details Description
Related parts for CA3106E20-22PXBF80A176
.050CL,CHAMP,R/TANG PLUG,68POS datasheet.pdf
IC MPU EP9 166MHZ 208LQFP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS .100 R/A SLD datasheet.pdf
IC AUDIO CLK SOURCE PREC 16TSSOP datasheet.pdf
090II NON SLD REC(SQ 2.0) datasheet.pdf
RES SMD 270 OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
IC POT 7BIT 100K I2C SC-70-6 datasheet.pdf
POWER ENTRY MODULE 10A datasheet.pdf
IC CLK BUFFER 1:1 200MHZ 8SOIC datasheet.pdf
TERMINAL ZDK 2.5/3AN V datasheet.pdf
Connector Socket 47 Position 0.079" (2.00mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
OSC SO 250.000MHZ LVDS SMD datasheet.pdf