ITT Cannon, LLC CA3106E20-27PBF80A176
CA3106E20-27PBF80A176 picture photo
Mfg. Part Number
CA3106E20-27PBF80A176
Brief Description
CONN PLUG 14POS INLINE W/PINS
Datasheet Download
CA3106E20-27PBF80A176.pdf
Availability of CA3106E20-27PBF80A176
QUANTITY
CA3106E20-27PBF80A176 Order Process
Ship out your order
Specifications of CA3106E20-27PBF80A176
Internal Part NumberEIS-CA3106E20-27PBF80A176
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-5015, CA-B
PackagingBulk
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions14
Shell Size - Insert20-27
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Fastening TypeReverse Bayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionIP67 - Dust Tight, Waterproof
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
FeaturesStrain Relief
Contact Finish Thickness19.7µin (0.50µm)
Current Rating22A
Voltage - Rated500VAC, 700VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CA3106E20-27PBF80A176
Related LinksCA3106E20-, CA3106E20-27PBF80A176 Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
CA3106E20-27PBF80A176 Details Description
Related parts for CA3106E20-27PBF80A176
CONN HEADER 7POS .100" STR GOLD datasheet.pdf
BOARD DAUGHTER ICEPIC datasheet.pdf
IC 2DVR/2RCVR RS232 5V 20-DIP datasheet.pdf
MEMORY CARD FLASH 64MB datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 40V 20MA SOT-343 datasheet.pdf
RES 240 OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 75W datasheet.pdf
EVAL MODULE FOR DRV120 datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET ZIF 24POS TIN datasheet.pdf