ITT Cannon, LLC CA3106E20-27PDN
CA3106E20-27PDN picture photo
Mfg. Part Number
CA3106E20-27PDN
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN PLUG 14POS INLINE W/PINS
Datasheet Download
CA3106E20-27PDN.pdf
Availability of CA3106E20-27PDN
QUANTITY
CA3106E20-27PDN Order Process
Ship out your order
Specifications of CA3106E20-27PDN
Internal Part NumberEIS-CA3106E20-27PDN
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-5015, CA
PackagingBulk
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions14
Shell Size - Insert20-27
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationSolder Cup
Fastening TypeThreaded
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionIP65 - Dust Tight, Water Resistant
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishSilver
FeaturesShrink Boot Adapter
Contact Finish Thickness-
Current Rating22A
Voltage - Rated500VAC, 700VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CA3106E20-27PDN
Related LinksCA3106E, CA3106E20-27PDN Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
CA3106E20-27PDN Details Description
Related parts for CA3106E20-27PDN
RES ARRAY 7 RES 18K OHM 8SIP datasheet.pdf
RES SMD 76.8 OHM 1% 3/4W 1812 datasheet.pdf
RES SMD 196 OHM 0.1% 0.4W 1206 datasheet.pdf
MICRO-D PLUG 51POS SKT 18" WIRE datasheet.pdf
CAP CER 10UF 6.3V X5R 1206 datasheet.pdf
RES 1.3M OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 680UF 20% 200V SNAP datasheet.pdf
FIXED IND 39NH 870MA 100 MOHM datasheet.pdf
DIN-SIGNAL C032MS-3 0C1-3 datasheet.pdf
CONN RCPT 100POS WALL MNT SKT datasheet.pdf
CONN HEADER datasheet.pdf
CAP FILM 2000VDC 0.0018UF RADIAL datasheet.pdf