ITT Cannon, LLC CA3106E20-27SB02
CA3106E20-27SB02 picture photo
Mfg. Part Number
CA3106E20-27SB02
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN PLUG 14POS INLINE W/SKTS
Datasheet Download
CA3106E20-27SB02.pdf
Availability of CA3106E20-27SB02
QUANTITY
CA3106E20-27SB02 Order Process
Ship out your order
Specifications of CA3106E20-27SB02
Internal Part NumberEIS-CA3106E20-27SB02
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-5015, CA-B
PackagingBulk
Connector TypePlug, Female Sockets
Number of Positions14
Shell Size - Insert20-27
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Fastening TypeReverse Bayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionIP67 - Dust Tight, Waterproof
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishSilver
FeaturesShrink Boot Adapter
Contact Finish Thickness-
Current Rating22A
Voltage - Rated500VAC, 700VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CA3106E20-27SB02
Related LinksCA3106E2, CA3106E20-27SB02 Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
CA3106E20-27SB02 Details Description
Related parts for CA3106E20-27SB02
IC CPLD 32MC 15NS 44TQFP datasheet.pdf
RES SMD 12.1K OHM 1% 1W 2512 datasheet.pdf
OSC XO 49.090909MHZ HCMOS SMD datasheet.pdf
Connector Quick Connect Receptacle 18-24 AWG 0.250" (6.35mm) Crimp datasheet.pdf
INSERT FMALE 24POS TENSION CLAMP datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK 21POS 7.62MM datasheet.pdf
OSC XO 125.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
CONN SPADE 14-16AWG #10 VINYL datasheet.pdf
500 TB PLG SKT STR TMT datasheet.pdf
CAP CER 20PF 250V NP0 0603 datasheet.pdf