ITT Cannon, LLC CA3106E20-27SDN
CA3106E20-27SDN picture photo
Mfg. Part Number
CA3106E20-27SDN
Brief Description
CONN PLUG 14POS INLINE W/SKTS
Datasheet Download
CA3106E20-27SDN.pdf
Availability of CA3106E20-27SDN
QUANTITY
CA3106E20-27SDN Order Process
Ship out your order
Specifications of CA3106E20-27SDN
Internal Part NumberEIS-CA3106E20-27SDN
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-5015, CA
PackagingBulk
Connector TypePlug, Female Sockets
Number of Positions14
Shell Size - Insert20-27
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationSolder Cup
Fastening TypeThreaded
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionIP65 - Dust Tight, Water Resistant
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishSilver
FeaturesShrink Boot Adapter
Contact Finish Thickness-
Current Rating22A
Voltage - Rated500VAC, 700VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CA3106E20-27SDN
Related LinksCA3106E, CA3106E20-27SDN Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
CA3106E20-27SDN Details Description
Related parts for CA3106E20-27SDN
CAP FILM 2200PF 2% 50VDC RADIAL datasheet.pdf
IC PFC CONTROLLER CCM 8DIP datasheet.pdf
CONN PLUG STRAIGHT 21POS W/PIN datasheet.pdf
CAP ALUM 10UF 20% 25V SMD datasheet.pdf
CONN MOD PLUG 8P8C SHIELDED datasheet.pdf
FEED THROUGH TERM BLOCK 28-10AWG datasheet.pdf
CONN BOARD STKR HDR .50" 26POS datasheet.pdf
MP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
HDR 14POS RA 2MM datasheet.pdf