ITT Cannon, LLC CA3106E20-27SF80A176
CA3106E20-27SF80A176 picture photo
Mfg. Part Number
CA3106E20-27SF80A176
Brief Description
CONN PLUG 14POS INLINE W/SKTS
Datasheet Download
CA3106E20-27SF80A176.pdf
Availability of CA3106E20-27SF80A176
QUANTITY
CA3106E20-27SF80A176 Order Process
Ship out your order
Specifications of CA3106E20-27SF80A176
Internal Part NumberEIS-CA3106E20-27SF80A176
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-5015, CA
PackagingBulk
Connector TypePlug, Female Sockets
Number of Positions14
Shell Size - Insert20-27
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionIP65 - Dust Tight, Water Resistant
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
FeaturesStrain Relief
Contact Finish Thickness19.7µin (0.50µm)
Current Rating22A
Voltage - Rated500VAC, 700VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CA3106E20-27SF80A176
Related LinksCA3106E20-, CA3106E20-27SF80A176 Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
CA3106E20-27SF80A176 Details Description
Related parts for CA3106E20-27SF80A176
IC MULTIPLEXER 8X1 16SOIC datasheet.pdf
CONN RCPT 30POS .100" SNGL TIN datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONN PLUG 3POS IDC 22AWG .156 datasheet.pdf
CAP ALUM 330UF 20% 50V SMD datasheet.pdf
SWITCH ROTARY SP3T datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 400W datasheet.pdf