ITT Cannon, LLC CA3106E20-29P
CA3106E20-29P picture photo
Mfg. Part Number
CA3106E20-29P
Brief Description
CONN PLUG 17POS INLINE W/PINS
Datasheet Download
CA3106E20-29P.pdf
Availability of CA3106E20-29P
QUANTITY
CA3106E20-29P Order Process
Ship out your order
Specifications of CA3106E20-29P
Internal Part NumberEIS-CA3106E20-29P
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-5015, CA
PackagingBulk
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions17
Shell Size - Insert20-29
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationSolder Cup
Fastening TypeThreaded
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionIP65 - Dust Tight, Water Resistant
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishSilver
FeaturesStrain Relief
Contact Finish Thickness-
Current Rating22A
Voltage - Rated500VAC, 700VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CA3106E20-29P
Related LinksCA3106, CA3106E20-29P Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
CA3106E20-29P Details Description
Related parts for CA3106E20-29P
FINGER GUARD 120MM PLASTIC datasheet.pdf
FUSE GLASS 4.5A 250VAC 3AB 3AG datasheet.pdf
GROUND REFERENCE MODULE 24 VDC datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 16KB FLASH 32LQFP datasheet.pdf
RES 294K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 133K OHM 1/2W 0.5% AXIAL datasheet.pdf
PRESSURE TRANSDUCER datasheet.pdf
WIRE DUCT BASE datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 7 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
Connector Receptacle 32 Position 0.050" (1.27mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
CAP FILM 20UF 5% 250VDC AXIAL datasheet.pdf