ITT Cannon, LLC CA3106E20-29PB03
CA3106E20-29PB03 picture photo
Mfg. Part Number
CA3106E20-29PB03
Brief Description
CONN PLUG 17POS INLINE W/PINS
Datasheet Download
CA3106E20-29PB03.pdf
Availability of CA3106E20-29PB03
QUANTITY
CA3106E20-29PB03 Order Process
Ship out your order
Specifications of CA3106E20-29PB03
Internal Part NumberEIS-CA3106E20-29PB03
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-5015, CA-B
PackagingBulk
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions17
Shell Size - Insert20-29
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Fastening TypeReverse Bayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionIP67 - Dust Tight, Waterproof
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishSilver
FeaturesShrink Boot Adapter
Contact Finish Thickness-
Current Rating22A
Voltage - Rated500VAC, 700VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CA3106E20-29PB03
Related LinksCA3106E2, CA3106E20-29PB03 Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
CA3106E20-29PB03 Details Description
Related parts for CA3106E20-29PB03
Crystal 18.0000MHz 30ppm Series 20 Ohm -10°C - 70°C Through Hole HC49/U datasheet.pdf
SWITCH TACTILE SPST-NO 0.05A 12V datasheet.pdf
SWITCH DETECT 5MM HORZ SPDT 5V datasheet.pdf
CONV DC/DC 0.25W 5VIN +/-24VOUT datasheet.pdf
LED RED CLEAR 2SMD datasheet.pdf
INDUCTOR EMI COMMON MODE 25.5MH datasheet.pdf
RES SMD 267K OHM 1% 1/3W 1206 datasheet.pdf
MC6 UNIV AC/DC RELAY OSSDS SFTY datasheet.pdf
DIODE ZENER 14V 5W SMBJ datasheet.pdf
HDM SMPO100F155F LM CUTS datasheet.pdf
CAP FILM 100NF 20% 630VDC AXIAL datasheet.pdf