Murata Electronics North America GRM1887U1H1R8CZ01D
GRM1887U1H1R8CZ01D picture photo
Mfg. Part Number
GRM1887U1H1R8CZ01D
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 1.8PF 50V U2J 0603
Datasheet Download
GRM1887U1H1R8CZ01D.pdf
Availability of GRM1887U1H1R8CZ01D
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
GRM1887U1H1R8CZ01D Order Process
Ship out your order
Specifications of GRM1887U1H1R8CZ01D
Internal Part NumberEIS-GRM1887U1H1R8CZ01D
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLGR,GC,GN Series 30/May/2012
Standard Package4,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesGRM
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance1.8pF
Tolerance±0.25pF
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientU2J
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.035" (0.90mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GRM1887U1H1R8CZ01D
Related LinksGRM1887U1, GRM1887U1H1R8CZ01D Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
GRM1887U1H1R8CZ01D Details Description
Related parts for GRM1887U1H1R8CZ01D
NUT KNURLED TIP WP25/30/35 datasheet.pdf
CONN 2MM FB RCPT 240POS R/A GOLD datasheet.pdf
IC D-TYPE POS TRG DUAL 24SO datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 1.5A 16HTSSOP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 25W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 100W datasheet.pdf
CONN IDC 15POS 2.54MM 24AWG GOLD datasheet.pdf
RES SMD 95.3K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES 147K OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 15A 250VAC 50VDC datasheet.pdf