ITT Cannon, LLC CA3106E20-29SA176
CA3106E20-29SA176 picture photo
Mfg. Part Number
CA3106E20-29SA176
Brief Description
CONN PLUG 17POS INLINE W/SKTS
Datasheet Download
CA3106E20-29SA176.pdf
Availability of CA3106E20-29SA176
QUANTITY
CA3106E20-29SA176 Order Process
Ship out your order
Specifications of CA3106E20-29SA176
Internal Part NumberEIS-CA3106E20-29SA176
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-5015, CA
PackagingBulk
Connector TypePlug, Female Sockets
Number of Positions17
Shell Size - Insert20-29
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationSolder Cup
Fastening TypeThreaded
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionIP65 - Dust Tight, Water Resistant
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
FeaturesStrain Relief
Contact Finish Thickness19.7µin (0.50µm)
Current Rating22A
Voltage - Rated500VAC, 700VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CA3106E20-29SA176
Related LinksCA3106E2, CA3106E20-29SA176 Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
CA3106E20-29SA176 Details Description
Related parts for CA3106E20-29SA176
CAP CER 7PF 50V NP0 0805 datasheet.pdf
TRANS 2PNP 40V 2A 8MSOP datasheet.pdf
CONN RCPT 14POS DUAL .05" SMD datasheet.pdf
IC FIXED-POINT DSP 352-FCBGA datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 150W datasheet.pdf
RES SMD 20 OHM 1% 0.15W 0705 datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 44 Position Through Hole Solder datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
IC REG LDO 1.8V 1A SOT223 datasheet.pdf