ITT Cannon, LLC CA3106E20-29SA176
CA3106E20-29SA176 picture photo
Mfg. Part Number
CA3106E20-29SA176
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN PLUG 17POS INLINE W/SKTS
Datasheet Download
CA3106E20-29SA176.pdf
Availability of CA3106E20-29SA176
QUANTITY
CA3106E20-29SA176 Order Process
Ship out your order
Specifications of CA3106E20-29SA176
Internal Part NumberEIS-CA3106E20-29SA176
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-5015, CA
PackagingBulk
Connector TypePlug, Female Sockets
Number of Positions17
Shell Size - Insert20-29
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationSolder Cup
Fastening TypeThreaded
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionIP65 - Dust Tight, Water Resistant
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
FeaturesStrain Relief
Contact Finish Thickness19.7µin (0.50µm)
Current Rating22A
Voltage - Rated500VAC, 700VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CA3106E20-29SA176
Related LinksCA3106E2, CA3106E20-29SA176 Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
CA3106E20-29SA176 Details Description
Related parts for CA3106E20-29SA176
IC SW REG CNTRLR SYNC 2.5V 8SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS .156 EYELET datasheet.pdf
IC SWITCH ETHER 5PORT 128-FQFP datasheet.pdf
CAP CER 0.47UF 25V X7R 0603 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 400W datasheet.pdf
CAP FILM 4700PF 5% 400VDC RADIAL datasheet.pdf
CAP CER 10UF 25V Y5U 1812 datasheet.pdf
CONN HDR 44POS 1.27MM T/H datasheet.pdf
IC OSC VCXO QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPDT 15A 125V datasheet.pdf
HD-I 5SMPO057F067F LM datasheet.pdf
18000UF 35V 30X45 datasheet.pdf