ITT Cannon, LLC CA3106E20-29SF80A206
CA3106E20-29SF80A206 picture photo
Mfg. Part Number
CA3106E20-29SF80A206
Brief Description
CONN PLUG 17POS INLINE W/SKTS
Datasheet Download
CA3106E20-29SF80A206.pdf
Availability of CA3106E20-29SF80A206
QUANTITY
CA3106E20-29SF80A206 Order Process
Ship out your order
Specifications of CA3106E20-29SF80A206
Internal Part NumberEIS-CA3106E20-29SF80A206
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-5015, CA
PackagingBulk
Connector TypePlug, Female Sockets
Number of Positions17
Shell Size - Insert20-29
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionIP65 - Dust Tight, Water Resistant
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Zinc Plated, Black
Contact FinishSilver
FeaturesStrain Relief
Contact Finish Thickness-
Current Rating22A
Voltage - Rated500VAC, 700VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CA3106E20-29SF80A206
Related LinksCA3106E20-, CA3106E20-29SF80A206 Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
CA3106E20-29SF80A206 Details Description
Related parts for CA3106E20-29SF80A206
TENSION CARD GUIDE 2 GRIP 3.3" datasheet.pdf
IC BUFF/DVR TRI-ST 8BIT 20SOP datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPST 20A 125V datasheet.pdf
TVS DIODE 213VWM 344VC DO204AL datasheet.pdf
WIREWAY BOX CONNECTOR 8X8" datasheet.pdf
INSULATION ANVIL datasheet.pdf
RES 10.2 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 18AWG GREEN 1000' datasheet.pdf
SENSOR PRESSURE 1MPA GAUGE datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE DPDT 2A 12V datasheet.pdf