ITT Cannon, LLC CA3106E20-4PW
CA3106E20-4PW picture photo
Mfg. Part Number
CA3106E20-4PW
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN PLUG 4POS INLINE W/PINS
Datasheet Download
CA3106E20-4PW.pdf
Availability of CA3106E20-4PW
QUANTITY
CA3106E20-4PW Order Process
Ship out your order
Specifications of CA3106E20-4PW
Internal Part NumberEIS-CA3106E20-4PW
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-5015, CA
PackagingBulk
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions4
Shell Size - Insert20-4
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationSolder Cup
Fastening TypeThreaded
OrientationW
Ingress ProtectionIP65 - Dust Tight, Water Resistant
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishSilver
FeaturesStrain Relief
Contact Finish Thickness-
Current Rating41A
Voltage - Rated900VAC, 1250VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CA3106E20-4PW
Related LinksCA3106, CA3106E20-4PW Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
CA3106E20-4PW Details Description
Related parts for CA3106E20-4PW
CONN FFC TOP 20POS 0.50MM R/A datasheet.pdf
IC TXRX RS485 LOW POWER 14-DIP datasheet.pdf
IC MCU 32BIT ROMLESS 128LQFP datasheet.pdf
CAP TANT 220UF 6V 10% AXIAL datasheet.pdf
MOSFET N-CH 25V 38A DIRECTFET datasheet.pdf
LED CBI 3MM 4X4 RED,RED,RED,RED datasheet.pdf
OSC PROG 5NS 20PPM 3.2X5MM datasheet.pdf
HEATSINK 50X50X15MM XCUT T766 datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X20MM L-TAB T766 datasheet.pdf
RES 23.7K OHM 0.4W 1% AXIAL datasheet.pdf