ITT Cannon, LLC CA3106E20-6SBF80A176
CA3106E20-6SBF80A176 picture photo
Mfg. Part Number
CA3106E20-6SBF80A176
Brief Description
CONN PLUG 3POS INLINE W/SKTS
Datasheet Download
CA3106E20-6SBF80A176.pdf
Availability of CA3106E20-6SBF80A176
QUANTITY
CA3106E20-6SBF80A176 Order Process
Ship out your order
Specifications of CA3106E20-6SBF80A176
Internal Part NumberEIS-CA3106E20-6SBF80A176
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-5015, CA-B
PackagingBulk
Connector TypePlug, Female Sockets
Number of Positions3
Shell Size - Insert20-6
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Fastening TypeReverse Bayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionIP67 - Dust Tight, Waterproof
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
FeaturesStrain Relief
Contact Finish Thickness19.7µin (0.50µm)
Current Rating22A
Voltage - Rated900VAC, 1250VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CA3106E20-6SBF80A176
Related LinksCA3106E20-, CA3106E20-6SBF80A176 Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
CA3106E20-6SBF80A176 Details Description
Related parts for CA3106E20-6SBF80A176
IC PROGRAM 2.800V RESET SOT23-5 datasheet.pdf
RES ARRAY 19 RES 10K OHM 20SSOP datasheet.pdf
BOOT MOLDED POLY SEMI-FLEX datasheet.pdf
IC TXRX RS232 ESD TRUE 16NSOIC datasheet.pdf
CONN M12 5POS PLUG datasheet.pdf
CIR BRKR 10A 250VAC 80VDC datasheet.pdf
ROUND SPACER 0.091" NYLON 1.27MM datasheet.pdf
INSULATION ANVIL datasheet.pdf
RES SMD 100 OHM 1% 1/20W 0402 datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 6POS R/A 3.5MM datasheet.pdf