ITT Cannon, LLC CA3106E22-14PBF80A176A232
CA3106E22-14PBF80A176A232 picture photo
Mfg. Part Number
CA3106E22-14PBF80A176A232
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN PLUG 19POS INLINE W/PINS
Datasheet Download
CA3106E22-14PBF80A176A232.pdf
Availability of CA3106E22-14PBF80A176A232
QUANTITY
CA3106E22-14PBF80A176A232 Order Process
Ship out your order
Specifications of CA3106E22-14PBF80A176A232
Internal Part NumberEIS-CA3106E22-14PBF80A176A232
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-5015, CA-B
PackagingBulk
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions19
Shell Size - Insert22-14
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Fastening TypeReverse Bayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionIP67 - Dust Tight, Waterproof
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Black Zinc Cobalt Plated
Contact FinishGold
FeaturesStrain Relief
Contact Finish Thickness19.7µin (0.50µm)
Current Rating22A
Voltage - Rated500VAC, 700VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CA3106E22-14PBF80A176A232
Related LinksCA3106E22-14, CA3106E22-14PBF80A176A232 Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
CA3106E22-14PBF80A176A232 Details Description
Related parts for CA3106E22-14PBF80A176A232
CONN HEADER .100 SINGL STR 10POS datasheet.pdf
CONN EDGECARD 22POS .156 EXTEND datasheet.pdf
QUICKIE*HEADER datasheet.pdf
CONN HDR STR STACK 48POS 2MM SMD datasheet.pdf
IC SYSTEM CLOCK CHIP K8 56-SSOP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 500W datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 8POS PIN datasheet.pdf
RES 495K OHM 1.5W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
TSOP-56 STENCIL datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER 20A datasheet.pdf