| Internal Part Number | EIS-CA3106E22-14PF183 | |
| Lead Free Status / RoHS Status | Contains lead / RoHS non-compliant | |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | ||
| Production Status (Lifecycle) | In Production | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Standard Package | 1 | |
| Category | Connectors, Interconnects | |
| Family | Circular Connectors | |
| Series | MIL-DTL-5015, CA | |
| Packaging | Bulk | |
| Connector Type | Plug, Male Pins | |
| Number of Positions | 19 | |
| Shell Size - Insert | 22-14 | |
| Shell Size, MIL | - | |
| Mounting Type | Free Hanging (In-Line) | |
| Termination | Crimp | |
| Fastening Type | Threaded | |
| Orientation | N (Normal) | |
| Ingress Protection | IP65 - Dust Tight, Water Resistant | |
| Shell Material, Finish | Aluminum Alloy, Olive Drab Cadmium Plated | |
| Contact Finish | Silver | |
| Features | Strain Relief | |
| Contact Finish Thickness | - | |
| Current Rating | 22A | |
| Voltage - Rated | 500VAC, 700VDC | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Alternative Part (Replacement) | CA3106E22-14PF183 | |
| Related Links | CA3106E2, CA3106E22-14PF183 Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor | |
 | PN4092 | JFET N-CH 40V 0.625W TO92 | datasheet.pdf | |