ITT Cannon, LLC CA3106E22-14PWBF80
CA3106E22-14PWBF80 picture photo
Mfg. Part Number
CA3106E22-14PWBF80
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN PLUG 19POS INLINE W/PINS
Datasheet Download
CA3106E22-14PWBF80.pdf
Availability of CA3106E22-14PWBF80
QUANTITY
CA3106E22-14PWBF80 Order Process
Ship out your order
Specifications of CA3106E22-14PWBF80
Internal Part NumberEIS-CA3106E22-14PWBF80
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-5015, CA-B
PackagingBulk
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions19
Shell Size - Insert22-14
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Fastening TypeReverse Bayonet Lock
OrientationW
Ingress ProtectionIP67 - Dust Tight, Waterproof
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishSilver
FeaturesStrain Relief
Contact Finish Thickness-
Current Rating22A
Voltage - Rated500VAC, 700VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CA3106E22-14PWBF80
Related LinksCA3106E22, CA3106E22-14PWBF80 Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
CA3106E22-14PWBF80 Details Description
Related parts for CA3106E22-14PWBF80
FIXED IND 33UH 2A 80 MOHM SMD datasheet.pdf
FIXED IND 2.2UH 7A 20 MOHM SMD datasheet.pdf
MOD PWR 2A MED FILTER QC PNL MNT datasheet.pdf
TRIMMER 200 OHM 0.25W PC PIN datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 5A SYNC 24QFN datasheet.pdf
CONN MOD JACK 8P8C R/A SHIELDED datasheet.pdf
RES 75.9 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 68UF 20% 30V AXIAL datasheet.pdf
SWITCH SNAP ACTION datasheet.pdf
RES ARRAY 2 RES 150 OHM 4SIP datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X25MM L-TAB datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 13 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf