ITT Cannon, LLC CA3106E22-14SXB
CA3106E22-14SXB picture photo
Mfg. Part Number
CA3106E22-14SXB
Brief Description
CONN PLUG 19POS INLINE W/SKTS
Datasheet Download
CA3106E22-14SXB.pdf
Availability of CA3106E22-14SXB
QUANTITY
CA3106E22-14SXB Order Process
Ship out your order
Specifications of CA3106E22-14SXB
Internal Part NumberEIS-CA3106E22-14SXB
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-5015, CA-B
PackagingBulk
Connector TypePlug, Female Sockets
Number of Positions19
Shell Size - Insert22-14
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationSolder Cup
Fastening TypeReverse Bayonet Lock
OrientationX
Ingress ProtectionIP67 - Dust Tight, Waterproof
Contact Finish Thickness-
Current Rating22A
Voltage - Rated500VAC, 700VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CA3106E22-14SXB
Related LinksCA3106E, CA3106E22-14SXB Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
CA3106E22-14SXB Details Description
Related parts for CA3106E22-14SXB
Connector Barrier Block Strip 4 Circuit datasheet.pdf
RES SMD 9.53M OHM 1% 3/4W 2010 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
IC EEPROM 64KBIT 10MHZ 8TSSOP datasheet.pdf
RES SMD 1.5M OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
SENSOR 200PSI M12-1.5 6G 4-20MA datasheet.pdf
SENSOR 75PSI 7/16-20-2B 4-20MA datasheet.pdf
TVS DIODE 8.55VWM DO214AA datasheet.pdf
RES 3.4K OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf