ITT Cannon, LLC CA3106E22-19P
CA3106E22-19P picture photo
Mfg. Part Number
CA3106E22-19P
Brief Description
CONN PLUG 14POS INLINE W/PINS
Datasheet Download
CA3106E22-19P.pdf
Availability of CA3106E22-19P
QUANTITY
CA3106E22-19P Order Process
Ship out your order
Specifications of CA3106E22-19P
Internal Part NumberEIS-CA3106E22-19P
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-5015, CA
PackagingBulk
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions14
Shell Size - Insert22-19
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationSolder Cup
Fastening TypeThreaded
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionIP65 - Dust Tight, Water Resistant
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Olive Drab Cadmium Plated
Contact Finish Thickness-
Current Rating22A
Voltage - Rated500VAC, 700VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CA3106E22-19P
Related LinksCA3106, CA3106E22-19P Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
CA3106E22-19P Details Description
Related parts for CA3106E22-19P
CONN HEADER .100 SINGL STR 36POS datasheet.pdf
IC CPLD 10MC 15NS 24DIP datasheet.pdf
CONN HDR 18POS STR DUAL .163 AU datasheet.pdf
IC SUPERVISOR CPU 4K EE 8-DIP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 24V 10W datasheet.pdf
RES 11.1K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 150W datasheet.pdf
CONN EDGE .100 38POS DR LOW P datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS .100" datasheet.pdf
OSC MEMS 1.544MHZ CMOS SMD datasheet.pdf