ITT Cannon, LLC CA3106E22-19SF80DN
CA3106E22-19SF80DN picture photo
Mfg. Part Number
CA3106E22-19SF80DN
Brief Description
CONN PLUG 14POS INLINE W/SKTS
Datasheet Download
CA3106E22-19SF80DN.pdf
Availability of CA3106E22-19SF80DN
QUANTITY
CA3106E22-19SF80DN Order Process
Ship out your order
Specifications of CA3106E22-19SF80DN
Internal Part NumberEIS-CA3106E22-19SF80DN
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-5015, CA
PackagingBulk
Connector TypePlug, Female Sockets
Number of Positions14
Shell Size - Insert22-19
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionIP65 - Dust Tight, Water Resistant
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishSilver
FeaturesShrink Boot Adapter
Contact Finish Thickness-
Current Rating22A
Voltage - Rated500VAC, 700VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CA3106E22-19SF80DN
Related LinksCA3106E22, CA3106E22-19SF80DN Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
CA3106E22-19SF80DN Details Description
Related parts for CA3106E22-19SF80DN
BLADE HEX 7/64" 5.51" datasheet.pdf
IC GATE OR 4CH 2-INP 14-SO datasheet.pdf
CONN RCPT 1POS .100" SNGL TIN datasheet.pdf
HEAT SINK 45MM X 45MM X 12.5MM datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPST-NO 0.01A 35V datasheet.pdf
SENSOR SOFTPOT 10K OHM 170MM datasheet.pdf
TRIMMER 50 OHM 0.5W PC PIN datasheet.pdf
CONV DC/DC 1W 12VIN +/-15VOUT datasheet.pdf
RES 11.8 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 36POS GOLD datasheet.pdf