ITT Cannon, LLC CA3106E22-20SBF80A176
CA3106E22-20SBF80A176 picture photo
Mfg. Part Number
CA3106E22-20SBF80A176
Brief Description
CONN PLUG 9POS INLINE SKT
Datasheet Download
CA3106E22-20SBF80A176.pdf
Availability of CA3106E22-20SBF80A176
QUANTITY
CA3106E22-20SBF80A176 Order Process
Ship out your order
Specifications of CA3106E22-20SBF80A176
Internal Part NumberEIS-CA3106E22-20SBF80A176
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-5015, CA-B
PackagingBulk
Connector TypePlug, Female Sockets
Number of Positions9
Shell Size - Insert22-20
TerminationCrimp
Fastening TypeReverse Bayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionIP67 - Dust Tight, Waterproof
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
FeaturesStrain Relief
Contact Finish Thickness19.7µin (0.50µm)
Current Rating22A
Voltage - Rated500VAC, 700VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CA3106E22-20SBF80A176
Related LinksCA3106E22-, CA3106E22-20SBF80A176 Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
CA3106E22-20SBF80A176 Details Description
Related parts for CA3106E22-20SBF80A176
CONN RECEPT 70POS .050 30GOLD datasheet.pdf
TRANS PREBIAS NPN 300MW TO92-3 datasheet.pdf
IC RTC CLK/CALENDAR PAR 24-SOIC datasheet.pdf
CAP FILM 4700PF 5% 400VDC RADIAL datasheet.pdf
IC CTRLR DUAL HOT SWAP 36-SSOP datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 500 OHM 8VDFN datasheet.pdf
RES SMD 1.15KOHM 0.1% 0.15W 0603 datasheet.pdf
CA 62.5 OFNR MT-RJ TO MT-RJ datasheet.pdf
Crystal 24.5760MHz 20ppm 8pF 40 Ohm 0°C - 50°C Surface Mount 2-SMD datasheet.pdf
RES 13K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
XCEDE LEFT 6PVH 8COL NK datasheet.pdf
CONN RCPT 31POS INLINE PIN datasheet.pdf