ITT Cannon, LLC CA3106E22-20SF80
CA3106E22-20SF80 picture photo
Mfg. Part Number
CA3106E22-20SF80
Brief Description
CONN PLUG 9POS INLINE W/SKTS
Datasheet Download
CA3106E22-20SF80.pdf
Availability of CA3106E22-20SF80
QUANTITY
CA3106E22-20SF80 Order Process
Ship out your order
Specifications of CA3106E22-20SF80
Internal Part NumberEIS-CA3106E22-20SF80
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-5015, CA
PackagingBulk
Connector TypePlug, Female Sockets
Number of Positions9
Shell Size - Insert22-20
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionIP65 - Dust Tight, Water Resistant
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishSilver
FeaturesStrain Relief
Contact Finish Thickness-
Current Rating22A
Voltage - Rated500VAC, 700VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CA3106E22-20SF80
Related LinksCA3106E2, CA3106E22-20SF80 Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
CA3106E22-20SF80 Details Description
Related parts for CA3106E22-20SF80
IDC CABLE - ASC50H/AE50G/ASC50H datasheet.pdf
WASHER SHOULDER #8 NYLON datasheet.pdf
CAP CER 2200PF 3.15KV RADIAL datasheet.pdf
SWITCH PUSH DPST-NO 0.4VA 20V datasheet.pdf
RES 68K OHM 10W 10% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 25W datasheet.pdf
POT 3.5K OHM 50W WIREWOUND LIN datasheet.pdf
CONN RCPT 25POS INLINE SKT datasheet.pdf
CRYSTAL 32.7680 KHZ 9.0PF SMD datasheet.pdf
FUSE 3.6KV 80A M/S 1215 datasheet.pdf