AVX Corporation F720J686MRC
F720J686MRC picture photo
Mfg. Part Number
F720J686MRC
Brief Description
CAP TANT 68UF 6.3V 20% 2824
Datasheet Download
F720J686MRC.pdf
Availability of F720J686MRC
QUANTITY
F720J686MRC Order Process
Ship out your order
Specifications of F720J686MRC
Internal Part NumberEIS-F720J686MRC
Standard Package1,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance68µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated6.3V
ESR (Equivalent Series Resistance)750 mOhm
TypeConformal Coated
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case2824 (7260 Metric)
Size / Dimension0.283" L x 0.236" W (7.20mm x 6.00mm)
Height - Seated (Max)0.150" (3.80mm)
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeR
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)F720J686MRC
Related LinksF720J, F720J686MRC Datasheet, AVX Corporation Distributor
F720J686MRC Details Description
Related parts for F720J686MRC
Connector Receptacle 20 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
CAP CER 1000PF 50V X7R RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 75W datasheet.pdf
RES 8.66K OHM 1/2W .1% AXIAL datasheet.pdf