| Internal Part Number | EIS-CA3106E22-21PWBF80 | |
| Packaging | Bulk | |
| Connector Type | Plug, Male Pins | |
| Number of Positions | 3 | |
| Shell Size - Insert | 22-21 | |
| Shell Size, MIL | - | |
| Mounting Type | Free Hanging (In-Line) | |
| Termination | Crimp | |
| Fastening Type | Reverse Bayonet Lock | |
| Orientation | W | |
| Contact Finish | Silver | |
| Features | Strain Relief | |
| Contact Finish Thickness | - | |
| Current Rating | 22A, 245A | |
| Voltage - Rated | 500VAC, 700VDC | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C | |