ITT Cannon, LLC CA3106E22-30PB
CA3106E22-30PB picture photo
Mfg. Part Number
CA3106E22-30PB
Brief Description
CONN PLUG 19POS INLINE W/PINS
Datasheet Download
CA3106E22-30PB.pdf
Availability of CA3106E22-30PB
QUANTITY
CA3106E22-30PB Order Process
Ship out your order
Specifications of CA3106E22-30PB
Internal Part NumberEIS-CA3106E22-30PB
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-5015, CA-B
PackagingBulk
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions19
Shell Size - Insert22-30
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationSolder Cup
Fastening TypeReverse Bayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionIP67 - Dust Tight, Waterproof
Contact Finish Thickness-
Current Rating22A
Voltage - Rated500VAC, 700VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CA3106E22-30PB
Related LinksCA3106E, CA3106E22-30PB Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
CA3106E22-30PB Details Description
Related parts for CA3106E22-30PB
CONN HEADER .100 DUAL R/A 52POS datasheet.pdf
WIREWRAP PVDF 30AWG WHITE 1000' datasheet.pdf
CONN RECEPT PIN .084-.102" .138" datasheet.pdf
Connector Quick Connect Receptacle 14-16 AWG 0.187" (4.75mm), 0.205" (5.21mm) Crimp datasheet.pdf
ICL 10 OHM 20% 7A 27.5MM datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK 5.08MM 11POS PCB datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ QD SYNC 16QFN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 200W datasheet.pdf
CONN SOCKET PGA 272POS GOLD datasheet.pdf
OSC MEMS 48.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf