ITT Cannon, LLC CA3106E24-10SB14
CA3106E24-10SB14 picture photo
Mfg. Part Number
CA3106E24-10SB14
Brief Description
CONN PLUG 7POS INLINE W/SKTS
Datasheet Download
CA3106E24-10SB14.pdf
Availability of CA3106E24-10SB14
QUANTITY
CA3106E24-10SB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of CA3106E24-10SB14
Internal Part NumberEIS-CA3106E24-10SB14
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-5015, CA-B
PackagingBulk
Connector TypePlug, Female Sockets
TerminationCrimp
Fastening TypeReverse Bayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionIP67 - Dust Tight, Waterproof
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishSilver
FeaturesShielded, Strain Relief
Contact Finish Thickness-
Current Rating74A
Voltage - Rated500VAC, 700VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CA3106E24-10SB14
Related LinksCA3106E2, CA3106E24-10SB14 Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
CA3106E24-10SB14 Details Description
Related parts for CA3106E24-10SB14
IC PWR MGR HOT SWAP 24-TSSOP datasheet.pdf
PAPER ELECTROSTATIC 60MM X 24M datasheet.pdf
TUBE PVC 0AWG 300V CLR (8.81MM) datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE DPDT 2A 26.5V datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
INDICATOR RECT 24V GREEN PNL MNT datasheet.pdf
RES SMD 49.9KOHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 3A 125V datasheet.pdf