ITT Cannon, LLC CA3106E24-12PBF80
CA3106E24-12PBF80 picture photo
Mfg. Part Number
CA3106E24-12PBF80
Brief Description
CONN PLUG 5POS INLINE W/PINS
Datasheet Download
CA3106E24-12PBF80.pdf
Availability of CA3106E24-12PBF80
QUANTITY
CA3106E24-12PBF80 Order Process
Ship out your order
Specifications of CA3106E24-12PBF80
Internal Part NumberEIS-CA3106E24-12PBF80
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions5
Shell Size - Insert24-12
Fastening TypeReverse Bayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionIP67 - Dust Tight, Waterproof
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Olive Drab Cadmium Plated
Contact Finish Thickness-
Current Rating41A, 135A
Voltage - Rated500VAC, 700VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CA3106E24-12PBF80
Related LinksCA3106E2, CA3106E24-12PBF80 Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
CA3106E24-12PBF80 Details Description
Related parts for CA3106E24-12PBF80
CONN HEADER 15POS 2MM VERT TIN datasheet.pdf
IC REG BUCK BOOST INV 12V 8SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
SENSOR TEMP I2C/SMBUS 24TQFN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 75W datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS .156" datasheet.pdf
LUG COPPER 2 HOLE datasheet.pdf
LABEL NETWORK ADH datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 25 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
CAP CER 2.2PF 200V NP0 0603 datasheet.pdf