ITT Cannon, LLC CA3106E24-28P06
CA3106E24-28P06 picture photo
Mfg. Part Number
CA3106E24-28P06
Brief Description
CONN PLUG 24POS INLINE W/PINS
Datasheet Download
CA3106E24-28P06.pdf
Availability of CA3106E24-28P06
QUANTITY
CA3106E24-28P06 Order Process
Ship out your order
Specifications of CA3106E24-28P06
Internal Part NumberEIS-CA3106E24-28P06
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-5015, CA
PackagingBulk
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions24
Shell Size - Insert24-28
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationSolder Cup
Fastening TypeThreaded
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionIP65 - Dust Tight, Water Resistant
Contact Finish Thickness-
Current Rating22A
Voltage - Rated200VAC, 250VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CA3106E24-28P06
Related LinksCA3106E, CA3106E24-28P06 Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
CA3106E24-28P06 Details Description
Related parts for CA3106E24-28P06
RES SMD 18.2KOHM 0.25% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CAP CER 7.6PF 25V S2H 0201 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 200W datasheet.pdf
RES 37.4K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
Connector Receptacle 25 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CONN EDGECARD 140POS .100" datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS .156" datasheet.pdf
CONN RCPT 20POS JAM NUT PIN datasheet.pdf