ITT Cannon, LLC CA3106E24-28PA176
CA3106E24-28PA176 picture photo
Mfg. Part Number
CA3106E24-28PA176
Brief Description
CONN PLUG 24POS INLINE W/PINS
Datasheet Download
CA3106E24-28PA176.pdf
Availability of CA3106E24-28PA176
QUANTITY
CA3106E24-28PA176 Order Process
Ship out your order
Specifications of CA3106E24-28PA176
Internal Part NumberEIS-CA3106E24-28PA176
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-5015, CA
PackagingBulk
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions24
Shell Size - Insert24-28
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationSolder Cup
Fastening TypeThreaded
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionIP65 - Dust Tight, Water Resistant
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
FeaturesStrain Relief
Contact Finish Thickness19.7µin (0.50µm)
Current Rating22A
Voltage - Rated200VAC, 250VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CA3106E24-28PA176
Related LinksCA3106E2, CA3106E24-28PA176 Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
CA3106E24-28PA176 Details Description
Related parts for CA3106E24-28PA176
IC REG BUCK ADJ 0.8A SYNC 8MSOP datasheet.pdf
RES SMD 64.9 OHM 0.5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CAP CER 270PF 100V X7R 0603 datasheet.pdf
LIMIT SWITCH datasheet.pdf
CONN PLUG 41POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
RES SMD 95.3K OHM 1% 1/2W 1206 datasheet.pdf
BOOT MOLDED datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 25W datasheet.pdf
CONN MOD PLUG 8P8C SHIELDED datasheet.pdf
IC REG BUCK SYNC ADJ 2.5A 24QFN datasheet.pdf