ITT Cannon, LLC CA3106E24-28PZ
CA3106E24-28PZ picture photo
Mfg. Part Number
CA3106E24-28PZ
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN PLUG 24POS INLINE W/PINS
Datasheet Download
CA3106E24-28PZ.pdf
Availability of CA3106E24-28PZ
QUANTITY
CA3106E24-28PZ Order Process
Ship out your order
Specifications of CA3106E24-28PZ
Internal Part NumberEIS-CA3106E24-28PZ
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-5015, CA
PackagingBulk
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions24
Shell Size - Insert24-28
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationSolder Cup
Fastening TypeThreaded
OrientationZ
Ingress ProtectionIP65 - Dust Tight, Water Resistant
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishSilver
FeaturesStrain Relief
Contact Finish Thickness-
Current Rating22A
Voltage - Rated200VAC, 250VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CA3106E24-28PZ
Related LinksCA3106E, CA3106E24-28PZ Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
CA3106E24-28PZ Details Description
Related parts for CA3106E24-28PZ
SSD 120GB SCSI datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 4POS JAM NUT PINS datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 1.5A SYNC 16QFN datasheet.pdf
IC PCIE-TO-UART BRIDGE 128LQFP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 50W datasheet.pdf
2MM PIN STRIP HEADER 6 POSITION datasheet.pdf
CORNER GUIDE,BLK,30MM RAD,4.8MM datasheet.pdf
OSC PROG 5NS 20PPM 3.2X5MM datasheet.pdf
IC OSC VCXO 156.25MHZ 6CLCC datasheet.pdf