ITT Cannon, LLC CA3106E24-28SB14
CA3106E24-28SB14 picture photo
Mfg. Part Number
CA3106E24-28SB14
Brief Description
CONN PLUG 24POS INLINE W/SKTS
Datasheet Download
CA3106E24-28SB14.pdf
Availability of CA3106E24-28SB14
QUANTITY
CA3106E24-28SB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of CA3106E24-28SB14
Internal Part NumberEIS-CA3106E24-28SB14
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-5015, CA-B
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Fastening TypeReverse Bayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionIP67 - Dust Tight, Waterproof
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishSilver
FeaturesShielded, Strain Relief
Contact Finish Thickness-
Current Rating22A
Voltage - Rated200VAC, 250VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CA3106E24-28SB14
Related LinksCA3106E2, CA3106E24-28SB14 Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
CA3106E24-28SB14 Details Description
Related parts for CA3106E24-28SB14
FIXED IND 7.5NH 380MA 830 MOHM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 22POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
POT 10K OHM 1W CERMET LINEAR datasheet.pdf
SERVO DRIVER 7.5KW 200V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 50W datasheet.pdf
FIXED IND 3.9MH 180MA 12 OHM TH datasheet.pdf
DSUB HD SERVICE CRIMP TOOL datasheet.pdf
Connector Socket 2 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
FIXED IND 15NH 700MA 200 MOHM datasheet.pdf