ITT Cannon, LLC CA3106E24-6PYB15
CA3106E24-6PYB15 picture photo
Mfg. Part Number
CA3106E24-6PYB15
Brief Description
CONN PLUG 8POS INLINE W/PINS
Datasheet Download
CA3106E24-6PYB15.pdf
Availability of CA3106E24-6PYB15
QUANTITY
CA3106E24-6PYB15 Order Process
Ship out your order
Specifications of CA3106E24-6PYB15
Internal Part NumberEIS-CA3106E24-6PYB15
PackagingBulk
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions8
Shell Size - Insert24-6
Fastening TypeReverse Bayonet Lock
OrientationY
Ingress ProtectionIP67 - Dust Tight, Waterproof
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishSilver
FeaturesShielded
Contact Finish Thickness-
Current Rating41A
Voltage - Rated500VAC, 700VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CA3106E24-6PYB15
Related LinksCA3106E2, CA3106E24-6PYB15 Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
CA3106E24-6PYB15 Details Description
Related parts for CA3106E24-6PYB15
VARISTOR 270V 6.5KA DISC 20MM datasheet.pdf
FAN AXIAL 120X25MM 24VDC WIRE datasheet.pdf
RES SMD 111K OHM 0.1% 0.4W 1206 datasheet.pdf
RES SMD 220 OHM 5% 1/3W 1210 datasheet.pdf
RES SMD 51.1 OHM 0.1% 1/10W 0805 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 50W datasheet.pdf
VHDM BP 8 ROW SHLD END 25 COL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SP3T 5A 120V datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 128KB FLASH 100TQFP datasheet.pdf
RES 8.5K OHM 0.6W 0.1% RADIAL datasheet.pdf
Connector Receptacle 57 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf