Vishay/Sprague 595D827X9008R2T
595D827X9008R2T picture photo
Mfg. Part Number
595D827X9008R2T
Brief Description
CAP TANT 820UF 8V 10% 2824
Datasheet Download
595D827X9008R2T.pdf
Availability of 595D827X9008R2T
QUANTITY
595D827X9008R2T Order Process
Ship out your order
Specifications of 595D827X9008R2T
Internal Part NumberEIS-595D827X9008R2T
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)2A (4 Weeks)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesConformal Coated Tantalum Capacitors
Standard Package600
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance820µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated8V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
TypeConformal Coated
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case2824 (7260 Metric)
Size / Dimension0.283" L x 0.236" W (7.20mm x 6.00mm)
Height - Seated (Max)0.148" (3.75mm)
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeR
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)595D827X9008R2T
Related Links595D827, 595D827X9008R2T Datasheet, Vishay/Sprague Distributor
595D827X9008R2T Details Description
Related parts for 595D827X9008R2T
TRANS NPN 60V 3A TO-220 datasheet.pdf
CONN SOCKET SIP 15POS datasheet.pdf
CONN EDGECARD 88POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CAP TANT 1UF 50V 10% AXIAL datasheet.pdf
CONN HEADER 31POS 1MM VERT SMD datasheet.pdf
CAP LARGE PANEL INDICATOR GREEN datasheet.pdf
Connector Receptacle, Elevated Socket 6 Position 0.079" (2.00mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
OPTOISOLTR 5KV TRANSISTOR 6-SMD datasheet.pdf
CONN HEADER BACKPLAN 200POS GOLD datasheet.pdf
DIODE ZENER 6.8V 1.3W DO41 datasheet.pdf
HLDR INDICATOR PNL CHRM datasheet.pdf
RES 16.5K OHM 0.4W 1% AXIAL datasheet.pdf