ITT Cannon, LLC CA3106E24-7PB14
CA3106E24-7PB14 picture photo
Mfg. Part Number
CA3106E24-7PB14
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN PLUG 16POS INLINE W/PINS
Datasheet Download
CA3106E24-7PB14.pdf
Availability of CA3106E24-7PB14
QUANTITY
CA3106E24-7PB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of CA3106E24-7PB14
Internal Part NumberEIS-CA3106E24-7PB14
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-5015, CA-B
PackagingBulk
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions16
Shell Size - Insert24-7
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Fastening TypeReverse Bayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionIP67 - Dust Tight, Waterproof
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishSilver
FeaturesShielded, Strain Relief
Contact Finish Thickness-
Current Rating22A, 41A
Voltage - Rated500VAC, 700VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CA3106E24-7PB14
Related LinksCA3106E, CA3106E24-7PB14 Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
CA3106E24-7PB14 Details Description
Related parts for CA3106E24-7PB14
RES SMD 1.2 OHM 5% 1/10W 0402 datasheet.pdf
RES 33.2K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
Connector Quick Connect Receptacle 18-22 AWG 0.250" (6.35mm) Crimp datasheet.pdf
IC AMP AUDIO PWR 6W STER B 9SIL datasheet.pdf
CONV DC/DC 30W 9-18VIN 24VOUT datasheet.pdf
LED SUPPLY CC AC/DC 25-41V 2.45A datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 50W datasheet.pdf
RES SMD 10M OHM 5% 1/3W 1210 datasheet.pdf
HEATSINK 45X40X12.7MM XCUT datasheet.pdf
CONNECTOR datasheet.pdf
CONN RCPT 2POS WALL MNT SKT datasheet.pdf