ITT Cannon, LLC CA3106E24A28SXB15
CA3106E24A28SXB15 picture photo
Mfg. Part Number
CA3106E24A28SXB15
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN PLUG 28POS INLINE W/SKTS
Datasheet Download
CA3106E24A28SXB15.pdf
Availability of CA3106E24A28SXB15
QUANTITY
CA3106E24A28SXB15 Order Process
Ship out your order
Specifications of CA3106E24A28SXB15
Internal Part NumberEIS-CA3106E24A28SXB15
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-5015, CA-B
PackagingBulk
Connector TypePlug, Female Sockets
Number of Positions28
Shell Size - Insert24-A28
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Fastening TypeReverse Bayonet Lock
OrientationX
Ingress ProtectionIP67 - Dust Tight, Waterproof
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishSilver
FeaturesShielded
Contact Finish Thickness-
Current Rating22A
Voltage - Rated200VAC, 250VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CA3106E24A28SXB15
Related LinksCA3106E2, CA3106E24A28SXB15 Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
CA3106E24A28SXB15 Details Description
Related parts for CA3106E24A28SXB15
LED RED 3.2MM ROUND T/H datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPST-NC 10A 110V datasheet.pdf
RES SMD 147K OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN RCPT 17POS .200X.150 GOLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS .100 EYELET datasheet.pdf
CONN HSG BOX MNT RCPT 2POS datasheet.pdf
IP CORE DDR SDRAM CTLR EC/ECP datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 26POS SKT datasheet.pdf
FOOT CYLINDRICAL 0.984" DIA BLK datasheet.pdf
FIXED IND 47NH 1.8A 45 MOHM TH datasheet.pdf
Connector Receptacle 27 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole, Right Angle datasheet.pdf