ITT Cannon, LLC CA3106E28-11PBF80A176
CA3106E28-11PBF80A176 picture photo
Mfg. Part Number
CA3106E28-11PBF80A176
Brief Description
CONN PLUG 22POS INLINE W/PINS
Datasheet Download
CA3106E28-11PBF80A176.pdf
Availability of CA3106E28-11PBF80A176
QUANTITY
CA3106E28-11PBF80A176 Order Process
Ship out your order
Specifications of CA3106E28-11PBF80A176
Internal Part NumberEIS-CA3106E28-11PBF80A176
PackagingBulk
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions22
Shell Size - Insert28-11
Fastening TypeReverse Bayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionIP67 - Dust Tight, Waterproof
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
FeaturesStrain Relief
Contact Finish Thickness19.7µin (0.50µm)
Current Rating22A, 41A
Voltage - Rated500VAC, 700VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CA3106E28-11PBF80A176
Related LinksCA3106E28-, CA3106E28-11PBF80A176 Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
CA3106E28-11PBF80A176 Details Description
Related parts for CA3106E28-11PBF80A176
CONN HEADER .100 SNGL R/A 1POS datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
MPACS 5R RA REC "L" datasheet.pdf
OSC XO 132.000MHZ HCMOS SMD datasheet.pdf
RES 1.3K OHM 2% 1W AXIAL datasheet.pdf
GDT 470V 20% 5KA datasheet.pdf
HD SMT datasheet.pdf
RESISTOR POWER ADJ 2.5 OHM 300W datasheet.pdf