ITT Cannon, LLC CA3106E28-12PB13
CA3106E28-12PB13 picture photo
Mfg. Part Number
CA3106E28-12PB13
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN PLUG 26POS INLINE W/PINS
Datasheet Download
CA3106E28-12PB13.pdf
Availability of CA3106E28-12PB13
QUANTITY
CA3106E28-12PB13 Order Process
Ship out your order
Specifications of CA3106E28-12PB13
Internal Part NumberEIS-CA3106E28-12PB13
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-5015, CA-B
PackagingBulk
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions26
Shell Size - Insert28-12
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationSolder
Fastening TypeReverse Bayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionIP67 - Dust Tight, Waterproof
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishSilver
FeaturesShielded, Strain Relief
Contact Finish Thickness-
Current Rating22A
Voltage - Rated500VAC, 700VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CA3106E28-12PB13
Related LinksCA3106E2, CA3106E28-12PB13 Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
CA3106E28-12PB13 Details Description
Related parts for CA3106E28-12PB13
CONV DC-DC 10W 48VIN 15VOUT SGL datasheet.pdf
CONN BACKSHELL 80POS STR .050" datasheet.pdf
Connector Receptacle 8 Position 0.100" (2.54mm) Tin Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
CAP CER 2200PF 630V X7R RADIAL datasheet.pdf
IC REG BCK 2.3V 0.6A SYNC 5WLCSP datasheet.pdf
TVS DIODE 9.72VWM 17.3VC 1.5KA datasheet.pdf
CAP FILM 0.047UF 10% 560VDC RAD datasheet.pdf
FERRITE CORE datasheet.pdf
Connector Socket 68 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
IC OSC VCXO DUAL FREQ 6-CLCC datasheet.pdf
LITEPIPE FLEX YELLOW TRANSP 12" datasheet.pdf