ITT Cannon, LLC CA3106E28-12PXBA176A232
CA3106E28-12PXBA176A232 picture photo
Mfg. Part Number
CA3106E28-12PXBA176A232
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN PLUG 26POS INLINE W/PINS
Datasheet Download
CA3106E28-12PXBA176A232.pdf
Availability of CA3106E28-12PXBA176A232
QUANTITY
CA3106E28-12PXBA176A232 Order Process
Ship out your order
Specifications of CA3106E28-12PXBA176A232
Internal Part NumberEIS-CA3106E28-12PXBA176A232
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-5015, CA-B
PackagingBulk
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions26
Shell Size - Insert28-12
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationSolder Cup
Fastening TypeReverse Bayonet Lock
OrientationX
Ingress ProtectionIP67 - Dust Tight, Waterproof
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Black Zinc Cobalt Plated
Contact FinishGold
FeaturesStrain Relief
Contact Finish Thickness19.7µin (0.50µm)
Current Rating22A
Voltage - Rated500VAC, 700VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CA3106E28-12PXBA176A232
Related LinksCA3106E28-1, CA3106E28-12PXBA176A232 Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
CA3106E28-12PXBA176A232 Details Description
Related parts for CA3106E28-12PXBA176A232
CONN BLOCK TERM PCB 5.0MM 12POS datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPDT 5A 125V datasheet.pdf
I/O PLUG ASSY .040 16P datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 75W datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 31 Position Free Hanging (In-Line) Solder Cup datasheet.pdf
RES 665 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
HEATSINK 36.83X57.6X17.78MM T412 datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 9 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
MODULE THYRISTOR 45A ADD-A-PAK datasheet.pdf